Jak osiągnąć cele białkowe jako wegetarianin?

Jak osiągnąć cele białkowe jako wegetarianin?

Zastanawiasz się, jak dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych białek eliminując z diety mięsa i ryby? W jaki sposób przyspieszyć reżim odchudzania lub jak przygotowywać posiłki kulturystyczne? Osiągnięcie celu dostarczania białka w diecie wegetariańskiej jest łatwiejsze, niż myślisz! 

Niezależnie, czy jesteś nowicjuszem, czy wegetarianinem, czy po prostu chcesz wyeliminować z diety mięso i ryby, musisz pamiętać, że białko jest jednym z najważniejszych czynników poprawiających zdrowie, samopoczucie i ogólny stan sylwetki. Upewnij się, że osiągniesz swoje cele prowadząc równocześnie aktywny tryb życia, a co najważniejsze zdrowy!

Każda komórka naszego ciała korzysta z głównego budulca – niezbędnych aminokwasów, które składają się na białko dietetyczne.

Nasze ciała nie magazynują białka naturalnie, co oznacza, że sami musimy uzupełniać je poprzez nasze posiłki. Składnik ten jest potrzebny organizmowi w produkcji hormonów, przeciwciał oraz enzymów, jest również niezbędny do budowy i naprawy naszej tkanki ciała. Buduje mięśnie, wzmacnia kości, skórę i chrząstki. Z tego powodu potrzebujemy go w dużych ilościach, by dobrze się rozwijać i czuć zdrowo. 

Do zbudowania mięśni potrzeba dużej dawki białka, której w prostej diecie wegetariańskiej może być zbyt mało. Wiele osób ma trudności z utrzymaniem diety wysokobiałkowej przy byciu wegetarianinem. Pomożemy znaleźć Ci alternatywne źródła białka. 

Nie musisz się jednak martwić, ponieważ w rzeczywistości istnieje mnóstwo pokarmów bogatych w białko, które są idealne dla wegetarian. Niedługo przeprowadzimy Cię przez niektóre z nich, ale najpierw ważne jest, aby zacząć układać plan przygotowania posiłków.

Przygotowując plan posiłków na najbliższy tydzień upewnij się, że dzięki konkretnym produktom osiągniesz swoje cele białkowe, nie zapominając o tych najważniejszych – zdrowotnych. Od czego możesz zacząć?

  • Zielony groszek – stosuj go jako dodatek do codziennych potraw lub konkretną część głównego posiłku.
  • Orzechy i nasiona – zawierają dużo białka i niezbędną ilość tłuszczów np. nasiona chia, siemię lniane, migdały, nasiona nerkowca. Są świetną przekąską do podjadania.
  • Ciecierzyca i fasole – obfitują w duże ilości białka, błonnika, potasu i węglowodanów. 
  • Awokado – zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych omega-3 zdrowych dla serca.
  • Owies – zawiera najlepszej jakości białka, niż jakiekolwiek inne zboża.
  • Komosa ryżowa – jako pełnowartościowe białko i idealna alternatywa dla pszenicy. 
  • Tofu – jest pełnowartościowym źródłem białka. Dostarcza niezbędnych aminokwasów, a także zawiera duże ilości wapnia i żelaza. 
  • Dziki ryż – świetnie zastępuje ryż długoziarnisty, gdyż zawiera więcej białka.

Tych kilka prostych i ogólnodostępnych produktów, to dobry początek dla wszystkich chcących wejść w dietę wegetariańską, jednocześnie zachowując zdrowy tryb życia i wysiłek fizyczny.

Trzymaj się swojego planu, dobrze rozplanuj białko na cały dzień i daj się cieszyć sobie dietą.

Gdybyś jednak nie chciał tego samodzielnie robić, możesz skorzystać z oferty naszego cateringu i wybrać dietę pudełkową Vegetarian. Oparta na produktach białkowych i strączkach, zapewnia nie tylko odpowiednią podaż każdego z makroskładników, ale również błonnik niezbędny do utrzymania prawidłowego trawienia. 

Nie zabraknie w niej więc białka, ani zdrowych węglowodanów oraz tłuszczy pod różną postacią, natomiast świeże owoce i warzywa wypełnią każdy posiłek, dostarczając niezbędnych witamin.

Sprawdź jak zdrowe, proste i tanie może być takie rozwiązanie!