kawa na diecie

Kawa podczas diety – pić czy nie pić?

Kawa jest napojem, który powstaje z palonych ziaren kawowca. Podaje się go na wiele sposobów. Wśród jego miłośników można znaleźć zarówno osoby, które piją go bez żadnych dodatków, jak i tych, którzy uwielbiają zabielić go, na przykład mlekiem. Co istotne, napój ten jest również ciągłym przedmiotem badań wielu naukowców, stąd osoby, które postanawiają przejść na dietę, mają dylemat czy rzeczywiście mogą pić kawę, czy też rozsądniej z niej zrezygnować. Jak kawa wpływa na odchudzanie? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

 

Picie kawy – zalety

Picie czarnego napoju ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, a także pamięć krótkotrwałą. Świetnie wpływa również na trawienie oraz perystaltykę jelit. Należy również wspomnieć, że kawa jest źródłem flawonoidów, które korzystnie działają na organizm. Jednym z nich jest kwas chlorogenowy, zawierający silne właściwości antyoksydacyjne. Kwas ten zwalcza, między innymi wolne rodniki, które odpowiadają, np. za szybkie starzenie się organizmu. Co ciekawe, spożywanie czarnego napoju zmniejsza również ryzyko występowania niektórych, przewlekłych chorób, na przykład Parkinsona Alzheimera, a także obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

 

Ile filiżanek kawy dziennie można wypić?

Chętnie spożywa się ją w samotności, ale także w towarzystwie. Osoby, które nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych wystawionych przez lekarza, mogą pić mniej więcej od 1 do 4 filiżanek dziennie. Należy jedynie zwrócić uwagę na proporcje naczynia. Taka kawa nie może być też dodatkowo dosładzana ani także zabielana śmietanką. Najzdrowsza jest oczywiście czarna, choć nie każdy lubi jej intensywny smak. Można zatem nieco zabielić napój mlekiem niskotłuszczowym.

Co więcej, każdy, kto chce postawić na zdrową kawę, powinien zdecydować się na zakup produktu ziarnistego, a także na mielenie go bezpośrednio przed zaparzeniem. Należy unikać wyrobów kawopodobnych, na przykład instant.

 

Czy podczas odchudzania można pić kawę?

Napój ten zalecany jest przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu na treningach, ponieważ wypicie go przed ćwiczeniami pobudza do działania i pozwala na wykonanie o wiele lepszego i intensywniejszego treningu. Co więcej, zwiększa także wytrzymałość. Ponadto, czarna kawa ma właściwości sycące, co jak wiadomo, ogranicza znacznie apetyt. Warto zatem wypić filiżankę tego napoju w ciągu dnia, na przykład przed planowaną przekąską lub też obiadem.

Czarna kawa nie ma praktycznie w ogóle kalorii. Przyjmuje się, że na mniej więcej 100 g ziaren przypada około 0,5 kalorii. Osoby, które odchudzają się, mogą zatem pić ją normalnie. Należy jedynie pamiętać, że musi być to napój czarny, bez dodatków. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż w umiarkowanych ilościach mogą ją spożywać jedynie osoby zdrowe. Taka wizyta pomoże wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych i dodatkowo są na diecie, mogą śmiało pić kawę. Świetnie pobudza ona do działania, a także ma właściwości sycące, dlatego hamuje nieco apetyt. Dzięki niej można wykonać o wiele intensywniejszy trening. Czarna kawa zawiera niewiele kalorii, gdyż w 100 g ziaren mieści się około 0,5 kcal. Należy jedynie pamiętać, że niskokaloryczny jest wyłącznie napój bez dodatków słodzących oraz zabielających. Obliczając swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć to pod uwagę.